vitres teintées

Kullanım örnekleri

vitres teintées
tinted windows
icon arrow

tinted

Part Of Speech: verb


Definition: To shade, to color.

icon arrow

tinted

Part Of Speech: adjective


Definition: Slightly colored, having tint.

icon arrow

windows

Phonetic: "/ˈwɪndəʊz/"

Part Of Speech: noun


Definition: The inedible parts of a grain-producing plant.

Example: To separate out the chaff, early cultures tossed baskets of grain into the air and let the wind blow away the lighter chaff.


Definition: Straw or hay cut up fine for the food of cattle.


Definition: Any excess or unwanted material, resource, or person; anything worthless.


Definition: Light jesting talk; banter; raillery.


Definition: Loose material, e.g. small strips of aluminum foil dropped from aircraft, intended to interfere with radar detection.

icon arrow

windows

Phonetic: "/ˈwɪndəʊz/"

Part Of Speech: noun


Definition: An opening, usually covered by one or more panes of clear glass, to allow light and air from outside to enter a building or vehicle.


Definition: An opening, usually covered by glass, in a shop which allows people to view the shop and its products from outside; a shop window.


Definition: The shutter, casement, sash with its fittings, or other framework, which closes a window opening.


Definition: A period of time when something is available.

Example: launch window;  window of opportunity;  You have a two-hour window of clear weather to finish working on the lawn.


Definition: A restricted range.


Definition: A rectangular area on a computer terminal or screen containing some kind of user interface, displaying the output of and allowing input for one of a number of simultaneously running computer processes.


Definition: A figure formed of lines crossing each other.


Definition: The time between first infection and detectability.

icon arrow

windows

Phonetic: "/ˈwɪndəʊz/"

Part Of Speech: verb


Definition: To furnish with windows.


Definition: To place at or in a window.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.