deuda convertible

Kullanım örnekleri

deuda convertible
convertible debt
icon arrow

convertible

Phonetic: "/kənˈvəːtɪbəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: (in plural) Interchangeable things or terms.


Definition: A convertible car: a car with a removable or foldable roof able to convert from a closed to open vehicle and back again.


Definition: A convertible security: a stock, bond, etc. that can be turned into another (usually common stock) under certain set terms.


Definition: A computer able to convert from laptop to tablet and back again.

icon arrow

convertible

Phonetic: "/kənˈvəːtɪbəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Able to be converted, particularly:

icon arrow

debt

Phonetic: "/dɛt/"

Part Of Speech: noun


Definition: An action, state of mind, or object one has an obligation to perform for another, adopt toward another, or give to another.


Definition: The state or condition of owing something to another.

Example: I am in your debt.


Definition: Money that one person or entity owes or is required to pay to another, generally as a result of a loan or other financial transaction.


Definition: An action at law to recover a certain specified sum of money alleged to be due.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.