representación irreductible

Kullanım örnekleri

representación irreductible
irreducible representation
icon arrow

irreducible

Phonetic: "/ˌɪɹɪˈdjuːsɪbəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: Such a polynomial

icon arrow

irreducible

Phonetic: "/ˌɪɹɪˈdjuːsɪbəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Not able to be reduced or lessened.


Definition: Not able to be brought to a simpler or reduced form.


Definition: (of a polynomial) Unable to be factorized into polynomials of lower degree, as (x2 + 1).


Definition: (of a fraction) Whose numerator and denominator share no common factor greater than 1.


Definition: (of an integer) Unable to be factored into smaller integers; prime.


Definition: (of an element of a ring) that its only divisors are units and associates.


Definition: (of a manifold) Not containing a sphere of codimension 1 that is not the boundary of a ball.


Definition: (of a representation) Impossible to divide further into representations of lower dimension by means of any similarity transformation.

icon arrow

representation

Phonetic: "/ˌɹɛp.ɹə.zɛn.ˈteɪ.ʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: That which represents something else.

Example: The Venus of Willendorf was an early representation of the female body.


Definition: The act of representing.

Example: We are no longer happy with your representation of our company at trade events.


Definition: The lawyers and staff who argue on behalf of another in court.

Example: People who cannot afford representation are eligible for government assistance.


Definition: The ability to elect a representative to speak on one's behalf in government; the role of this representative in government.

Example: The lack of representation in the British parliament was one of the main factors behind the American Revolution.


Definition: An object that describes an abstract group in terms of linear transformations of vector spaces; (more formally) a homomorphism from a group on a vector space to the general linear group (group of all bijective linear transformations) on the space.


Definition: A figure, image or idea that substitutes reality.


Definition: A theatrical performance.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.