başvuru

Kullanım örnekleri

başvuru
appeal
icon arrow

appeal

Phonetic: "/əˈpiːl/"

Part Of Speech: noun


Definition: An application for the removal of a cause or suit from an inferior to a superior judge or court for re-examination or review.


Definition: The mode of proceeding by which such removal is effected.


Definition: The right of appeal.


Definition: An accusation; a process which formerly might be instituted by one private person against another for some heinous crime demanding punishment for the particular injury suffered, rather than for the offense against the public.


Definition: An accusation of a felon at common law by one of his accomplices, which accomplice was then called an approver.


Definition: A summons to answer to a charge.


Definition: A call to a person or an authority for help, proof or a decision; entreaty.

Example: He made an appeal for volunteers to help at the festival.


Definition: Resort to physical means; recourse.


Definition: Power to attract or interest.


Definition: A call to or use of a principle or quality for purposes of persuasion.

icon arrow

appeal

Phonetic: "/əˈpiːl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To call upon another to decide a question controverted, to corroborate a statement, to vindicate one's rights, etc.


Definition: To call on (someone) for aid

Example: I appeal to all of you to help the orphans.


Definition: (informal elsewhere) To apply for the removal of a cause from an inferior to a superior judge or court for the purpose of reexamination or for decision.


Definition: To be attractive.

Example: That idea appeals to me.


Definition: To ask an umpire for a decision on whether a batsman is out or not, usually by saying "How's that" or "Howzat".


Definition: To accuse (someone of something).


Definition: To summon; to challenge.


Definition: To invoke (used with to).

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.